9.2.17

Spankingová společenská hra na zloděje

Zdravím, na tento nápad mě již před lety přivedla jedna z povídek ve Švandrlíkově knize Drákulův švagr, ale vzhledem k tomu, že v ní jde přeci jen o něco trochu jiného  a hlavně její pointa je zcela jiná nebudu zde prozrazovat víc.... Jen jsem považoval za vhodné předem zmínit, že ten nápad prostě nějakou inspiraci měl a není prostě jen z mé hlavy.

Ale k věci: 
Hra v původní podobě spočívá jednoduše v tom, že se sejde pět osob, které si v každém kole TAJNĚ vylosují jednu z peti daných rolí. Posléze jsem přimyslel ještě roli šestou, která hru ještě víc zamotává a tím ozvláštňuje. Těchto šest rolí jest: KRÁL, SOUDCE, ŽALOBCE, ZLODĚJ, KAT a mnou přidaný SVĚDEK. Každá z rolí má svou specifickou úlohu:

ŽALOBCE - spolu se SVĚDKEM jediný, kdo odhaluje ostatním svou roli ihned, zatímco tito ponechávají prozatím své role utajeny. Úkolem ŽALOBCE pak je rozhodnout se koho z ostatních, jejichž identitu nezná se zorhodne obžalovat z toho, že je ZLODĚJ.

SVĚDEK - ješte předtím než ostatní rovněž odhalí svou identitu, má SVĚDEK za úkol se rozhodnout, zda ŽALOBCŮV odhad podpoří nebo nepodpoří.

Nyní již odhalí svou identitu i ostatní a postup je následovný:

ZLODĚJ - pakliže byl ŽALOBCEM označen právě on je odhlalen a čeká jej trest, pakliže byl označen mylně někdo jiný pak ZLODĚJ protentokrát spravedlnosti uniká.

SOUDCE - jeho úkolem je přidělit základní tresty dle toho jak celé rozhodování dopadlo (výši trestů či nástroje k nim užité lze samozřejmě před hrou domluvit i jinak, já zde ale uvádím svou původní verzi) - 

1. Pakliže byl označen skutečný ZLODĚJ je mu vyměřen trest 25 ran vařečkou na holou, jestliže SVĚDEK rozhonutí ŽALOBCE nepodpořil je mu za křivou přísahu vyměřen stejný trest tj. také 25 vařečkou na holou, jestliže naopak rozhonutí podpořil je usvědčenému ZLODĚJI trest zdvojnásoben a čeká jej tedy rovných 50 vařečkou na holou.

2. Pakliže ŽALOBCE omylem označil KATA, čeká naopak trest jeho a to v podobě 25 ran na holou, tentokrát jen rukou. Pokud SVEDĚK ŽALOBCŮV omyl odsouhlasil čeká jej stejný trest, pokud ne je v bezpečí.

3. Pakliže ŽALOBCE omylem označil SOUDCE, čeká naopak trest jeho a to v podobě 25 ran na holou, tentokrát páskem. Pokud SVEDĚK ŽALOBCŮV omyl odsouhlasil čeká jej stejný trest, pokud ne je v bezpečí.

4. Pakliže ŽALOBCE omylem označil KRÁLE, čeká za urážku majestátu trest jeho a to v podobě 25 ran na holou, tentokrát lískovým prutem. Pokud SVEDĚK ŽALOBCŮV omyl odsouhlasil čeká jej stejný trest, pokud ne je v bezpečí.

KRÁL - má poté tři možnosti: 1. udělené tresty schválit tak jak jsou. 2. Libovolné z trestaných osob udělit milost zrušením jejího trestu. 3. Libovolné z testaných osob výši uděleného trestu zdvojnásobit.

a konečně KAT - jak asi tušíte, jeho úlohou je uložené tresty dotyčným osobně administrovat.

Ještě dvě poznámky na konec: 1. Pokud by hru chtělo hrát více hráčů než 6 je nejschůdnější a nejrozumější variantou jak toto umožnit prostě a jednoduše zvýšit počet možných SVĚDKŮ. 2. Nejférovější způsob jak se rozhodnout kolik kol hrát dle mého tkví v tom aby se spravedlivě prostřídalo pořadí všech hráčů při losování rolí tj. hraje-li lidí 6 odehrát nejméně 6 kol, v případě pokračování hry dále pak alespoň 12 kol atd.

Pokud jsem snad něco nevysvětlil jasně, rád zodpovím veškeré případné dotazy.

S pozdravem Vlk Albín

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Skvělý nápad, hru znám, ale v této podobě vypadá lákavě...
Z.

Anonymní řekl(a)...

SRDEČNÝ POZDRAV!
Pozdrav - a dík za připomenutí staré, dobré, zlaté, klasické hry NA KATA,(viz. Dráculův švagr - švandrlík, Láska na Kramberku) která zde má i své rozšířené podání - i exekučně zabezpečenou verzi!
"Č."

Anonymní řekl(a)...

Zorganizujte prosím někdo občasné akce, na kterých si mužeme takové hry i jako jenotlivci zahrát.

Anonymní řekl(a)...

Skvělá hra. Jen teď ještě poraďte, kde sehnat zbylých pět do hry....